ΑθλητισμόςΣημαντικότερα

ΝΕΜ: Η εμπειρία φάνηκε στην παράταση

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ – ΑΟΧ ΧΑΝΙΑ 78-71 (64-64 κ.αγ)

Παιχνίδι ακατάλληλο για… καρδιακούς, ήταν αυτή της φετινής πρεμιέρας για την ΝΕΜ. Οι «κυανόλευκοι» δυσκολεύτηκαν αφάνταστα απέναντι στα Χανιά, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση και να ξεκινήσουν με θετικό πρόσημο τη νέα χρονιά.

Το θετικό για την ομάδα του Γιώργου Μάνταλου είναι πως αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με δώδεκα πόντους (21-33), αλλά αντέδρασε και επέστρεψε στο ματς.

Το σημαντικότερο είναι πως βρήκε λύσεις στην άμυνα απέναντι στον εξαιρετικό Χουχούμη, ο οποίος τελείωσε το ματς με 29 πόντους, εκ των οποίων οι 17 στο πρώτο ημίχρονο!

Στην συνέχεια μίλησαν οι προσωπικότητες και οι σωστές αποφάσεις. Ο Μάριος Μπατής έδειξε την κλάση του στην παράταση και με 21 πόντους και τρία καθοριστικά τρίποντα ήταν απ’ τους βασικούς λόγους της νίκης.

Η ΝΕΜ πάντως θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά αν και προηγήθηκε με 62-59 40’’ πριν το τέλος δεν τα κατάφερε, ενώ έλειψε μάλιστα χάσει με τον Γοργόνη να χάνει την ευκαιρία στο φινάλε.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άγγελος Γκατζιάς με 21 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ενώ ακολούθησε ο Αγγελόπουλος με 12 πόντους.

Διαιτητές : Κωνσταντινίδου-Λιότσος-Μακρόπουλος
Δεκάλεπτα :  16-21, 28-35, 44-52, 64-64 (κ.αγ), 78-71
ΝΕΜ (Μάνταλος) : Καραποστόλου 6, Ραζής, Κοντόπουλος , Γκατζιάς 21 (4), Αγγελόπουλος 12, Μπατής 21 (3), Λούκας 10, Τζάιδας 3, Κοντραφούρης, Δομπρογιάννης 3, Καραμανλής, Καλιανιώτης 2.
ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης – Παπανικολάου) : Χουχούμης 29 (3), Αλεξίου, Γοργόνης 9 (1), Ζανιδάκης 2, Ψαρας 3 (1), Κιγμετογλου 2, Αδοντάκης, Σανδραμάνης 10 (2), Παναρετάκης 2, Μανάκας 14.